Gözenek sıkılaştırıcı

gozenek-sikilastirici Cilt gözenekli bir yapıdan oluşur. Kimi insanda bu gözenekler çok açık ve belirgindir. Kimilerinde ise daha küçük ve belirsiz. Gözenekleri açık bir cilde sahip olanlar diğerlerine göre biraz daha şanssızdırlar çünkü gözeneklerin açık olması demek dıştan gelen kire toza açık olması demektir. Toz ve kire açık olan cilt çok daha çabuk kirlenir, gözenekleri çok daha çabuk tıkanır.

Gözeneklerin açık olması genetik olabilir. Güneş de gözeneklerin büyümesinde etkili bir faktördür. Yani gözenekler sonradan da açılabilir. Aynaya baktığınızda cildinizin üzerindeki noktaları görebiliyorsanız siz açık gözenekli bir cilde sahipsiniz. Bu durumda panik yapmaya gerek yok çünkü gözenekleri küçültebilmek için pek çok markanın gözenek sıkılaştırıcı ürünleri mevcuttur. Tonikler, peeling ürünleri, sıkılaştırıcı kremler hep gözenek sıkılaştırıcı özelliğe sahiptirler. En güzeli de cildi temizlerken sıkılaştıran bakım ürünleridir.

Gözenek sıkılaştırıcı ürünlere adı üstünde açık gözenekleri kapatır. Cildi sıkılaştırarak daha parlak ve bakımlı bir görünüm kazandırır. Gözenek sıkılaştırıcı ürünler aynı zamanda cildi temizlerler. Gözenek sıkılaştırıcı kullanmak neden önemlidir ona bakalım. Bir kere cilt zaten öyle ya da böyle gözenekli bir yapıya sahiptir. Gözenekler kirden ve cildin kendini savunmak için ürettiği maddelerden bir şekilde tıkanır. Tıkanan gözenekler doğal olarak rahat nefes alamaz. Bir süre sonra tıkanan gözeneklerde siyah noktalar ve akneler oluşmaya başlar. Siyah noktalar ve akneler açık gözeneklerde daha belirgin olur ve bu da çok sinir bozucu bir durumdur. Bu yüzden en mantıklısı gözenek sıkılaştırıcı ürünler kullanmaktır.

25 Ocak 2013 admin
Yorum yapın